Blog

Inspirace ze světa obchodu a jeho řízení

Kam zmizeli obchodníci?

Autor: David

Kam zmizeli obchodníci a prodavači

V záplavě všech těch názvů marně hledám prodavače nebo obchodníka. 
Posuďte sami:

sales manager, (key) account manager, sales representative, manažer prodeje, manažer prodeje klíčovým zákazníkům, business development manager, obchodní asistent, obchodní referent, obchodní konzultant, obchodně-technický poradce, projektový manažer, sales specialist, account excecutive…

🤔 Čím to je, že se pro klasická povolání používá čím dál tím více nic neříkajících názvů? Postihlo to v takové míře i jiné obory nebo je obchod výjimečný?

Neměli by mít např. lékaři “větší ambice” a trvat v pracovní smlouvě na něčem více “přitažlivém”? Manažer uzdravovacího procesu, HDM (health development manager), HCRM (health and care recovery manager). Z uklízečky je operátorka podlahových ploch, ze sekretářky office support, office coordinator, office manager, executive assistant či personal assistant.

💡Stydí se někdo za to, že je obchodník? Pokud ano, pomáhá mu schovat se za honosnější název? Kladu si tu otázku vždycky, když vidím záplavu inzerátů, kde se firmy snaží najít někoho, kdo za rozumné peníze prodá jejich zboží nebo službu. Na pracovních pohovorech si často sami uchazeči přejí být account managery více než obchodníky a prodavačky pak sales asistentkami.

Možná to chytlo špatnou nálepku v minulosti, podobně jako podomní prodejce nebo obchodní cestující…

Co si přečtete dál?

Někdy je to těžké vidět, zejména pokud jsou zisky stále dobré. Ale pokud se podíváme pod povrch, zjistíme, že mnoho firem – možná i ta vaše – je vystaveno obrovskému riziku.
Když podepíšete smlouvu nemáte hotovo. Nesmí vám ani upadnout tužka, ani nesmíte na zákazníka zapomenout a pustit ho z očí.

autor: David

rubrika: Blog, Management, Prodej, Řízení firmy

„Jak dopadne plnění plánu?” ptá se manažer obchodníka. „Mám tam toho rozjednáno za pár milionů, takže to vidím dobře,” odpovídá obchodník. O pár týdnů později…

Spojte se s námi.

Z vašeho obchodu dostaneme maximum.

(c) 2023 SalesUP s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Ochrana osobních údajů